banner23

banner26

banner24

banner25

El Salvador’da Bitcoin resmî para birimi oluyor

Filistin asıllı El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi haline getireceğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 07.06.2021, 09:15
El Salvador’da Bitcoin resmî para birimi oluyor
banner34

Yakın geçmişte hayatımıza giren ve yakın gelecekte hayatın merkezine konuşlanacağı öngörülen kripto para, ilk kez bir devlet tarafından resmî para birimi olarak tanınacak. 

BBC tarafından yapılan habere göre, El Salvador’un Filistin asıllı Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i ülkenin resmî para birimi olarak kabul etmek için gereken adımları atacağını duyurdu. Bukele’nin teklifi Kongre tarafından kabul görürse Orta Amerika ülkesi, dünyada bir dijital parayı ilk kez resmen kabul eden ülke olacak.

Bukele, bu sayede ülke dışında yaşayan El Salvador vatandaşlarının para gönderme işlemlerinin kolaylaşacağına dikkat çekti. Bukele ayrıca, bu yeni düzenleme ile kısa vadede kayda değer bir istihdam oluşacağını ve kayıt dışı ekonomide kalan milyarlarca doların sisteme dahil edileceğini ifade etti.

Finans çevreleri, El Salvador’un atacağı bu adımın başka ülkelerde de benzer kararların alınmasında tetikleyici bir rol üstleneceği kanaatini taşıyor.

22°
parçalı az bulutlu