banner23

banner24

Elektrikli arabalar için makine öğrenimli şarj yöntemi

ABD'li araştırmacılar, 10 dakikada yüzde 90 şarj sunan elektrikli arabalar için yeni bir yöntem geliştirdi.

TEKNOLOJİ 23.08.2022, 15:07
Elektrikli arabalar için makine öğrenimli şarj yöntemi

Elektrikli arabaların dünyada hızla yaygınlaşması ile birlikte araç bataryalarının şarj süresiyle ilgili araştırmalar devam ediyor.

TechnoPixel'in haberine göre iimdi de ABD’li araştırmacılar makine öğrenimine dayalı yeni bir elektrikli araba şarj yöntemi geliştirdi. Bu yöntem ile elektrikli arabalar 10 dakikada yüzde 90 oranında şarj olacak.

Elektrikli araçlarda kullanılan lityum-iyon pilleri çok daha hızlı şarj etmek bataryanın yıpranmasına yol açabiliyor. Bu konuda Idaho Ulusal Laboratuvarı Enerji Depolama & Elektrikli Araç Departmanı tarafından yürütülen yeni bir araştırmanın ise elektrikli araba bataryalarında devrim yaratacağına inanıyor.

ABD’li araştırmacılar lityum-iyon akışının makine öğrenimine bağlı olarak takip edilebileceğini ve bu akış hızlansa da bataryayı bozmayacağını iddia etti. Araştırmacılar, lityum iyonlarının daha hızlı göç etmesini sağlayarak şarj ve deşarj döngülerini hızlandırdı.

Idaho Ulusal Laboratuvarı Enerji Depolama & Elektrikli Araç Departmanı araştırmacısı olan Eric Dufek, bataryada herhangi bir aşınma olmadan 10 dakika içinde yüzde 90’ın üzerinde şarjın mümkün olduğunu dile getirdi.

Eric Dufek konuyla ilgili açıklamasında, “Kısa sürede bir pil hücresine girebilecek enerji miktarını önemli ölçüde artırdık. Şu anda, pillerin lityum kaplama veya katot çatlaması olmadan 10 dakika içinde yüzde 90’ın üzerinde şarj olduğunu görüyoruz.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Araştırmacılar, laboratuvar testleri başarılı olsa da bu yöntemin şimdilik test aşamasında olduğunu belirtiyor. Bunun yanında bu yöntemin makine öğrenimine uygun optimize edilmiş lityum-iyon pillerin tasarlanmasında kullanılabileceğini düşünüyor.

banner34