banner23

banner26

banner24

banner25

Elon Musk'ın aracı Mars'a yaklaştı

2018 yılında Mars'a gitmesi için fırlatılan Tesla Roadster aracının Mars'a ilk yakın yaklaşımını gerçekleştirdiği duyuruldu.

TEKNOLOJİ 27.12.2020, 10:55
Elon Musk'ın aracı Mars'a yaklaştı
banner34

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, 2018 yılında Falcon Heavy fırlatma sistemi ile başarılı bir uçuşu duyurmuştu. Bu uçuşta Elon Musk'ın Tesla Roadster aracının uzay kıyafeti giydirilmiş bir manken (Starman) sürücü koltuğunda olacak şekilde uzaya gönderildiği bildirilmişti. Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla aracın Mars'a en yakın pozisyonunu aldığını duyurdu.

Comicbook sitesinde yer alan habere göre SpaceX'in açıklamasında, bunun Mars ile ilk yakın yaklaşım olduğunun ve gelecekte daha fazla yakınlaşmanın beklendiğinin belirtilmesi ilginç bir nokta oldu. 

Roadster aracının Mars'a yaklaşmasıyla yeni fotoğraflar elde edilemeyeceği düşünülüyor. Çünkü aracın hem içinde hem de dışında kameralar olsa da şarjının çoktan bitmiş olması, aracın işlevsiz olmasını sağlıyor. Elon Musk aracın pilinin 12 saat dayanacağını söylemişti ama aracın pilinin yalnızca 4 saat dayandığı öne sürüldü.

Aynı zamanda aracın dünyadan gönderildiği halinden çok farklı olduğu tahmin ediliyor. Uzaydaki güneş radyasyonunun, aracın çoğu parçasını parçalaması gibi uzay şartlarında pek çok etkenin araca zarar verdiği belirtiliyor. 

25°
açık