banner23

banner26

banner24

banner25

Elon Musk'ın Mars planı gecikecek

SpaceX'in sahibi Elon Musk tarafından Mars'a gidiş planı için önceden belirtilen tarihin değiştiği belirtildi. Musk'ın açıklamalarına göre en erken ulaşım 2024 yılında gerçekleşebilir.

TEKNOLOJİ 27.10.2020, 13:11
Elon Musk'ın Mars planı gecikecek
banner34

Daha önce yaptığı açıklamalarda SpaceX'in Mars'a ulaşma tarihi için 2022'yi veren Elon Musk'ın artık böyle bir öngörüsünün kalmadığı belirtildi. Katıldığı sanal bir toplantıda açıklama yapan Musk, Starship uzay aracının en erken 2023'te hazır olabileceği bilgisini verdi. Bu tarihin bir sonraki yolculuğun 2024'te olamayacağı anlamına geldiği bildirildi.

2024 yılında Mars'a ulaşım fırsatını değerlendirme şansları olduğunu belirten Elon Musk, bu şansa erişmenin şartı olarak ekibinin hızlarını artırması gerektiğini düşünüyor. Musk tasarlanan Starship gelişim sürecine dair sorulara ise "muhtemelen birkaç gemiyi kaybedeceğiz." yanıtını verdi. Aynı zamanda mevcut Starship prototiplerin Teksas'ta bulunan SpaceX test tesisinde, düşük irtifalı sıçramalar gerçekleştirdiği biliniyor. Musk ilk modellerin önümüzdeki yıl yörüngeye ulaştırılacağını ön görüyor. Bunun yanında firmanın 2022 yılında yörüngede yakıt ikmali yeteneklerini gösterebileceğini belirten SpaceX sahibi, bundan kısa bir süre sonra Ay'a seyahatler düzenleyebileceklerini söyledi. 

Plan yalnızca Mars'ı kapsamıyor

Elon Musk'ın Mars'a ilk ulaşımın gerçekleştirilmesinin ardından yapılacak ilk işin roket yakıtı tesisi kurmak olduğunu söylemesi, onun planlarının yalnızca Mars'ı içermediğini düşündürdü. Ayrıca insanların Dünya'dan kontrol edebilecekleri robot droidleri yüzeye gönderme fikrinden bahseden Musk; Starship'i veya diğer araçları Venüs atmosferini, büyük asteroitleri, Jüpiter'in aylarını ve hatta Kuiper Kuşağını ve Güneş Sistemi'nin en uzak köşelerini ziyaret etmek için kullanabileceklerini de tasarlıyor.

Mars'a kimin gidebileceğine dair soruların yanıtı ise yolculardan ekonomik beklentilere işaret eder nitelikte oldu. Elon Musk, ekonomik olarak bu şartları karşılayabilecek 1 milyon kişi bulabileceğini belirtti. 

31°
açık