Elon Musk: Mars'taki ilk yerleşik üs, gezegenin kuzey bölgelerinde inşa edilmeli

Mars Society Convention 2020 etkinliğinde konuşan SpaceX'in kurucusu ve başkanı Elon Musk, Mars'a inşa edilmesi planlanan ilk üs bölgesinin, kuzeyde olması gerektiğini söyledi.

TEKNOLOJİ 18.10.2020, 13:42 18.10.2020, 14:43
Elon Musk: Mars'taki ilk yerleşik üs, gezegenin kuzey bölgelerinde inşa edilmeli

Bu yıl pandemiden ötürü dijital olarak gerçekleştirilen ve çevrimiçi konferans formatında düzenlenen Mars Society Convention 2020 etkinliğinde konuşan SpaceX'in kurucusu ve başkanı Elon Musk, Mars'a ilk insan yerleşimi için gezegenin kuzey bölgelerinin uygun olduğunu söyledi. 

Elon Musk 'Mars Society Convention' konuşmasında, "Yüksek enlemler muhtemelen en kabul edilebilir olanıdır. İnsanlar, diğer şeylerin yanı sıra oksijen ve enerji elde etmek için kullanılabilen buzun olduğu bölgelere daha yakın yerleşmek istiyor. Ayrıca bu bölgelere, Mars atmosferini frenlemek için kullanılacak araçları indirmek daha kolay olacaktır." görüşünde olduklarını söyledi. Musk, ayrıca insanlı seferin üyeleri için öncelikli görevlerden birinin, roket yakıtı üretimi için gerekli kapasitelerin yaratılması ve bir iletişim sisteminin organizasyonu olduğunu belirtti.

Musk: Buz çıkarma işlemi organize edilmesi gerekiyor

Musk'a göre, yakıt oluşturmak için, insanların Mars'ta buz çıkarma işlemini organize etmesi gerekiyor. Mars'ta iletişime gelince, gezegenin yörüngesindeki güçlü lazerler Dünya ile Mars arasında bir kanal düzenlemek için kullanılabilir. İnsanların Mars yüzeyinin altında tünel açması gerekebilecek.  Ancak bunun için SpaceX'in başkanına göre şu anda kullanılandan çok daha az büyük ekipman gerekiyor. Konuşma sırasında Musk, Mars'a uçuşlarda kullanılması planlanan Starship prototip uzay aracının yörünge içi yakıt ikmal testlerinin 2022 yılında yapılabileceği söylendi. Eylül ayı başlarında, uçuş testleri sırasında, Starship prototipinin 45,7 m yüksekliğe başarıyla yükselmiş ve ardından fırlatma rampasının yakınındaki sahaya yumuşak bir iniş yapmıştı. 

19°
az bulutlu