banner23

banner26

banner24

banner25

Elon Musk, NASA'ya uzay kıyafeti konusunda yardım teklif etti

Elon Musk, yeni uzay kıyafetlerinin yapımında ortaya çıkan sorunları açıklayan NASA'ya yardım teklifinde bulundu.

TEKNOLOJİ 13.08.2021, 16:45
Elon Musk, NASA'ya uzay kıyafeti konusunda yardım teklif etti
banner34

Elon Musk, uzay kıyafeti üretim planı konusunda sıkıntı yaşadığını söyleyen NASA'ya yardım teklif etti.

Şarkul Avsat'ın haberine göre NASA Genel Müfettişi tarafından yayınlanan yeni bir rapor; NASA'nın finansman sorunları, pandemi etkisi ve teknik zorluklar sebebiyle yeni uzay kıyafetleri üretme planının çokça gerisinde kaldığını ortaya koydu.

Uzay kıyafetlerinin en erken Nisan 2025'e kadar hazır olması beklenmiyor. Bu da NASA'nın 2024 için bir Ay planı yapamamasının olası sebepleri arasında gösteriliyor.

Yine rapor, uzay kıyafetleri tamamlandığı takdirde NASA'nın yeni nesil uzay kıyafetleri için 1 milyar dolardan (yaklaşık 8,5 milyar TL) fazla harcama yapacağını belirtiyor.

Yeni rapor hakkında paylaşım yapan muhabir Michael Sheetz'in 'tweet'ine yanıt olarak Musk, SpaceX'in devam eden sorunları çözmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.


Anlaşmazlıklar da Ay planını erteledi

Musk, Sheetz'in paylaştığı, çok sayıda farklı şirketin uzay kıyafeti için parça tedarikinde bulunması hakkındaki başka bir gönderiye verdiği yanıtta da “Mutfakta çok fazla aşçı var gibi görünüyor” ifadelerine yer verdi.

Uzay kıyafetleri, NASA'nın Artemis görevinin bir parçası olarak Ay'a geri dönmeden önceki gereksinimlerinin sadece bir parçası. NASA'da uzay kıyafetinın üretimi dışında temin edilmesi gereken çok sayıda üretimin olduğu biliniyor. Astronotları yüzeye taşımak için bir Ay iniş aracının geliştirilmesi de bunlardan biri.

NASA'nın Amerikalıları Ay'a geri gönderecek uzay aracını inşa etmesi için SpaceX'i seçti fakat Jeff Bezos'un Blue Origin'i ve Dynetics adlı başka bir şirket bu sürece itiraz etti ve daha sonrasında karar ertelendi.

Raporda bunun 2024 hedefini daha da tehlikeye atacak daha fazla gecikmeye neden olmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

18°
parçalı az bulutlu