Elon Musk'tan iklim koruma projesine 100 milyon dolar

SpaceX ve Tesla şirketlerinin kurucusu Elon Musk, en iyi karbon yakalama sistemini geliştiren projeye 100 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.

TEKNOLOJİ 24.01.2021, 09:53
Elon Musk'tan iklim koruma projesine 100 milyon dolar

Elon Musk, çevre kirliliği önlemek için havadaki karbondioksiti yakalamayı hedefleyen en iyi teknoloji tasarımına 100 milyon dolar bağış yapacağını duyurdu.

People.com haber sitesinde yer alan bilgilere göre, konuyla ilgili detaylar ilerleyen günlerde gelecek. Elon Musk konuyla ilgili duyurusunu, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptı. Musk'ın paylaşımında, "En iyi karbon yakalama projesi için 100 milyon dolar bağışta bulunuyorum." ifadeleri yer aldı.

Karbondioksit, petrol ve kömür gibi fosil yakıtların yakılmasıyla ortaya çıkar. Bu doğrultuda Sanayii Devrimi'nden bu yana büyük bir karbondioksit seviyesinin atmosfere geri döndüğü ve Dünya çevresindeki ısınmaya katkıda bulunduğu biliniyor. "Karbon yakalama" olarak isimlendirilen teknolojinin, atmosferdeki karbondioksit seviyelerini kontrol etmek için tasarlanacağı ve bu yöntemle birlikte iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım atılacağı düşünülüyor. 

Elon Musk söz konusu duyuruyu, dünyanın en zengin kişisi olarak Jeff Bezos'u geride bırakmasının ardından yaptı. Kısa süre önce Teksas'a taşınan Musk, takipçilerinden kritik geri bildirimler talep etmişti. 

parçalı az bulutlu