banner23

banner26

banner24

banner25

Elon Musk yörüngedeki 4 uydudan 1'inin kontrolünü elinde bulunduruyor

Son yıllarda uzay alanında büyük bir ilerleme kaydeden SpaceX şirketi, yörüngedeki her 4 uydudan 1’nin hakimiyetini elinde bulunduruyor.

TEKNOLOJİ 03.02.2021, 12:54
Elon Musk yörüngedeki 4 uydudan 1'inin kontrolünü elinde bulunduruyor
banner34

Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, uzaydan yeryüzüne başlattığı Starlink internet projesi için belirlediği hedeflere adım adım yaklaşıyor.

SpaceX şirketi yakın zamanda Falcon 9 roketi ile NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden, 60 internet uydusunu daha yörüngeye göndermeyi planlıyor.

Independent'ta yer alan habere göre, Starlink projesinin başarılı olması halinde SpaceX şirketinin yörüngedeki uydu sayısının bini geçmesi bekleniyor.

Haberin devamına göre, SpaceX yörüngede bulunan 946 Starlink uydusunun 1 Şubat 2021 itibarıyla yörüngedeki tüm aktif uyduların yüzde 27,3'ünü oluşturuyor. Buda Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketinin, Starlink uydularıyla birlikte yörüngedeki her 4 uydudan 1’nin kontrolünü elinde bulundurduğu anlamına geliyor.

SpaceX şirketi mevcut internet uydularıyla şu anda kuzey enlemlerine hizmet sağlayabilirken, Kanada, ABD ve Birleşik Krallık'taki müşterilerine de ilk beta sürümüyle hizmet veriyor.

Şirket uydu interneti projesi kapsamında 2027 yılına kadar yörüngeye toplamda 12 bin internet uydusu göndermeyi hedefliyor.

20°
parçalı az bulutlu