banner23

banner24

Epic Games’in CEO’su Apple’ı casuslukla suçladı

Apple’ın güvenlik politikaları hakkında konuşan Epic Games CEO’su, teknoloji devinin ABD adına casusluk yaptığını iddia etti.

TEKNOLOJİ 09.08.2021, 15:03
Epic Games’in CEO’su Apple’ı casuslukla suçladı

Apple ve Epic Games arasındaki gerginlik sürüyor. Son olarak Epic Games CEO’su, teknoloji devinin ABD adına casusluk yaptığını söyledi.

ShiftDelete.net sitesinin haberine göre Apple, çocukları çevrimiçi ortamda korumaya ve cinsel istismarı azaltmaya yönelik bir dizi çalışma başlattı. Fakat Epic Games CEO’su, Apple ile ilgili önemli iddialarda bulundu.

Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, iCloud fotoğrafları üzerinden Apple’a yönelik suçlamalarda bulundu ve çocuk güvenliğiyle ilgili atılan adımların hükümetler için gözetleme yöntemi olduğunu öne sürdü.

Sosyal ağ sitesi Twitter üzerinden düşüncelerini belirten CEO, “Bunu Apple’ın bakış açısından görmek için çok uğraştım. Ancak kaçınılmaz bir şekilde bu, Apple tarafından bir suçluluk karinesine dayalı olarak kurulan devlet casus yazılımıdır. Kodu Apple yazmış olsa da, işlevi kişisel verileri tarayıp hükümete bildirmektir.” ifadelerini kullandı.

"Apple insanları istenmeyen verileri biriktirmeye zorluyor"

Sweeney’in kişisel veri taramasına ilişkin suçlamaları, Apple’ın sisteminin gerçekte nasıl çalıştığıyla ilgili tutarsız ifadelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Çünkü tarama sistemi, görüntünün kendisine bakmak yerine iCloud'da depolanan dosyaların matematiksel karmalarını karşılaştırıyor.

Sweeney ek olarak Apple’ın, iCloud yüklemelerini varsayılan olarak açmak için karanlık desenler kullandığını, insanları istenmeyen verileri biriktirmeye zorladığını ve bir kullanıcının Apple sisteminde satın aldığı her şeyi kaybetmeden iCloud hesaplarının silinmeyeceğini iddia etti.

Sözü edilen sistem, CSAM görüntü karmalarına karşı kontrol ediliyor ve Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’ne (NCMEC) işaretlenen hesaplar hakkında bilgi veriyor.

banner34