banner23

banner24

Etiyopya kendi sosyal medyasını oluşturacak

Facebook, WhatsApp ve Twitter gibi uygulamalardaki güvenlik açıkları Etiyopya’yı kendi sosyal medya platformunu oluşturmaya itti.

TEKNOLOJİ 24.08.2021, 13:12
Etiyopya kendi sosyal medyasını oluşturacak

Etiyopya Facebook, Twitter ve WhatsApp’ın yerini alacak kendi ulusal sosyal medya platformunu oluşturmak için harekete geçtiğini duyurdu. 

Euronews’in haberine göre, Etiyopya Devlet İletişim Güvenliği Ajansı, ulusal sosyal medya platformu oluşturulduktan sonra diğer uluslararası platformların yasaklanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

 Ajansın Genel Müdürü Shumete Gizaw tarafından yapılan açıklamada, ‘’Hükümet, kurulacak ulusal sosyal medya platformunun Facebook, Twitter, WhatsApp ve Zoom’un yerini almasını istiyor.’’ ifadelerini kullandı.

Etiyopya, geçen yıl Facebook ve WhatsApp’ı kapatmıştı 

115 milyon nüfusa sahip olan Etiyopya’da 6 milyon Facebook kullanıcısı bulunuyor. Ülkenin kuzey bölgesinde geçen yıldan bu yana Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile ordu birlikleri arasında yaşanan çatışmalar devam ediyor. Bu esnada merkezi hükümet ülke genelinde sosyal medya hesaplarına erişim engeli koymuştu. 

banner34