banner23

banner26

banner24

Europol, suçluların kullandığı şifreleme mesajları kırdı

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), suçluların kullandığı Sky ECC isimli şifrelenmiş mesajlaşma uygulamasının şifrelemesini açtı.

TEKNOLOJİ 11.03.2021, 14:52
Europol, suçluların kullandığı şifreleme mesajları kırdı
banner34

Europol tarafından söz konusu uygulamanın şifrelemesi atlatılınca çok sayıda operasyon yaptı. Operasyonlarla çok sayıda kişi gözaltına alındı. Uygulamanın, suçlular tarafından yoğun şekilde kullanıldığı belirtildi.

Sky ECC, günde 170 bin civarında kişinin kullandığı güvenli mesajlaşma uygulaması olarak biliniyor. Karşılıklı gönderilen mesajların şifrelenmesi, mesajların uygulamayı geliştirenler dahil kimse tarafından okunamaması suçluları bu alana çektiği aktarılıyor. Ancak ABD, Kanada ve Avrupa sunucularında günlük 3 milyon mesaj alışverişi yapan uygulamanın güvenliği, Europol tarafından aşıldı.

Europol tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, Europol tarafından şifrenin kırılması sonrasında Avrupa Birliği ülkelerine dair olan suç izleri araştırıldığı belirtildi. AB içi ve dışı birçok suç faaliyetlerine ilişkin çalışmaların yapılacağı kaydedildi.

Uygulama için soruşturma, Belçika polisinin yakalanan suçluların el koyduğu telefonlarda rastlanmasından sonra başladı. Uygulamanın şifresi kırıldıktan sonra 70 bin civarında kullanıcının arasındaki iletişim izlendi.

Sky ECC’den gelen açıklamada ise platformun güvende kaldığı ve hiçbir yetkilendirilmiş Sky ECC cihazının saldırıya uğramadığı duyuruldu. Platform şifrelemenin kırılmadığı, Sky ECC’yi taklit eden bir sahte kimlik avı uygulaması çalıştıran cihazların etkilendiği belirtildi. Platform, herhangi bir kolluk kuvveti ya da adli makamın kendisine ulaşmadığını ve uygulamanın ‘suçlular tarafından tercih edilen platform’ olduğu iddiasını kesin bir dille reddetti.

28°
açık