banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook aşı karşıtı paylaşımları kaldıracak

Kovid-19 aşısının gündeme gelmesiyle Facebook, aşıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını önleyecek bir yaptırım listesi belirlediğini duyurdu.

TEKNOLOJİ 04.12.2020, 09:36
Facebook aşı karşıtı paylaşımları kaldıracak
banner34

Facebook'un yeni güncellemesiyle Kovid-19 aşısıyla ilgili yanlış bilgi içeren içerikler kaldırılacak. Güncelleme Birleşik Krallık'ta aşıya izin verilmesinden sonra geldi ve diğer yetkilendirmelerin yakında tüm dünyada  gerçekleşmesi bekleniyor. Bazı uzmanlar bu tür politikaların aşıyla ilgili yanlış bilgilerin yayılması açısından geç geldiğini düşünüyor. 

The Verge tarafından yapılan habere göre, aşı karşıtı söylemler daha çok Facebook'taki küçük veya özel gruplar arasında çoğaldı. Yüzlerce küçük grubun incelenmesi ve kaldırılmasının, büyük çaplı gruplara göre daha zor olduğu belirtildi. Uzmanlar, buralardan yayılan bilgilerin insanları aşı almak için daha tereddütlü hale getireceğini öne sürdü.

Hangi içeriklerin yasaklanacağı listesi düzenli olarak güncellenecek

Politika öncelikle virüsle ilgili yanlış bilgiler içeren ve "fiziksel hasara yol açabilecek" paylaşımların kaldırılmasını içeriyordu. Çünkü virüsten kurtulmak veya korunmak için çeşitli zararlı yöntemler paylaşılıyordu. Facebook politikayı, aşının halk sağlığı uzmanları tarafından çürütülen özelliklerinin paylaşılmasını engelleyecek şekilde genişletti. Aşıyla ilgili iddialar, miktoçip içermesi gibi komplo teorileri ve güvenlik, fayda, katkı maddesi ve aşıların farklı etkilerine yönelik yanlış bilgileri içeriyor.

Facebook tarafından, yaptırımların bir gecede olmayacağı ve Kovid-19 aşısıyla ilgili gerçekler belirginleştikçe iddia listesinin düzenli olarak güncelleneceğini söylendi. Ama paylaşımların kaldırılmasına yönelik politika genişletilmiş olsa bile aşının zararlarıyla ilgili yanlış bilgilerin çoğu çoktan yayıldı. 

13°
açık