banner23

banner24

Facebook CEO'su evinin önünde protesto edildi

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, ABD seçimlerinin itibarsızlaştırıldığı içerikleri platformunda barındırdığı şikayetiyle ile evinin önünde protesto edildi.

TEKNOLOJİ 23.11.2020, 10:55
Facebook CEO'su evinin önünde protesto edildi

Facebook platformundaki Trump destekçilerinin, komplo teorileri ve ABD seçimlerine yönelik doğruluğu kanıtlanmamış bilgileri barındıran içerikler paylaşmasının engellenmesi adına bir protesto gerçekleştirildi. Cumartesi günü Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'ün evinin önüne toplanan protestocular, "Facebook'u temizle! Demokrasimiz buna bağlı!" veya "Facebook demokrasi için kötü" gibi yazıların bulunduğu pankartlar kullandı.

Examiner tarafından yapılan habere göre, göstericiler platformun yayılan bilgilere yönelik önlem alması gerektiğini düşünüyor. Söz konusu paylaşımların Amerikalılar'ın oy vermeye ve seçime olan inancını zedeleyeceği düşünülüyor. 

Trump destekçileri farklı bir platformda güçleniyor

Politico'nun haberine göre, Facebook'ta alınan önlemler sonrasında Trump destekçileri, yeni sosyal ağ platformu olarak Parler isimli uygulamayı seçti. Destekçilerin akın ettiği platform, seçimden bu yana 4 milyondan fazla indirildi. "Konuşma özgürlüğü" iddiasındaki Parler platformu, 2018 yılında Twitter'a alternatif olarak sunuldu. Kullanıcı tabanının genelinin Trump destekçileri veya aşırı sağcılardan oluştuğu biliniyor. Kasım 2020'de 4 milyonu aktif olmak üzere 10 milyon kullanıcıya ulaşan platforma, henüz herhangi bir dış müdahale uygulanmadı.

banner34