banner23

banner26

banner24

Facebook iki firmaya "veri madenciliği" davası açtı

Facebook’un hizmet koşullarını delerek veri madenciliği operasyonları yürüten iki arama motoru eklentisinden dolayı Facebook platformlarının sağlayıcı firmalarına dava açtı.

TEKNOLOJİ 02.10.2020, 14:28
Facebook iki firmaya "veri madenciliği" davası açtı
banner34

Facebook, uluslararası veri madenciliği operasyonları yürüten iki firmaya dava açtığını açıkladı. Yürütülen operasyonlar Facebook ve Instagram ile birlikte Twitter, Amazon, LinkedIn ve Youtube gibi başka büyük siteler üzerinden de yapılıyordu.

TechCrunch tarafından yapılan habere göre, davaya verilen iki şirketten biri İsrail merkezli BrandTotal Ltd. ve diğeri ABD merkezli Unimania Inc. oldu. Davanın odak noktasının ise bu iki firmanın sunduğu arama motoru eklentileri olan “Ads Feed” ve “UpVoice” olduğu belirtildi.

AdsFeed kullanıcıların Facebook’ta gördüğü reklamları daha sonra erişebilmek için kaydedilmesini sağlıyor. Ancak Unimania tarafından sunulan platform kullanıcılar tarafından kaydedilen reklamları sonrasında Unimania’nın müşterileri ile de paylaşıyor.

BrandTotal tarafından sunulan UpVote ise kullanıcılarına popüler sosyal ağ ve alışveriş sitelerini kullanmaları durumunda hediye kartı veren ve büyük firmalar tarafından yürütülen kampanyalar için kullanıcıların fikirlerini belirtebildiği bir eklenti.

Facebook kurallarının ihlal edildiğini öne sürdü

Facebook’un açıklamalarına göre bu eklentiler, Facebook’un veri madenciliğine karşı korumasını ve hizmet kullanım koşullarını ihlal eden operasyonlar yürütmekteydi. Kullanıcılar eklentileri kurarak Facebook’u kullandıkları zaman programlar otomatik olarak kullanıcıların isim, kullanıcı adı, cinsiyet, doğum tarihi, ilişki durumu, konumu ve hesaplarına ait diğer bilgileri toplamaktaydı. Toplanan veriler ise daha sonrasında Unimania ve BrandTotal’a ulaştırılıyordu.

Facebook Cambridge Analytica skandalından sonra hizmet kullanım koşullarını ihlal eden durumlara karşı yasal işlemler yürütmeye başladı. Ancak firma veri kazımanın önüne geçmek için aldıkları tek önlemin yasal yollara başvurmak olmadığını söyledi. Facebook aynı zamanda şüpheli aktiviteleri gözetlemek ve belirleyebilmek için teknik ekiplere yatırım yapıyor.

26°
açık