banner23

banner24

Facebook; kazancı, güvenliğe tercih etti

Eski Facebook çalışanının sızdırdığı belgeler, Facebook'un pek çok kez büyümeyi güvenliğe tercih ettiğini ortaya koydu.

TEKNOLOJİ 04.10.2021, 10:55
Facebook; kazancı, güvenliğe tercih etti

Sosyal medya devi Facebook, yeni bir iddia ile karşı karşıya.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Facebook'ta daha önce ürün müdürü olarak görev yapan Frances Haugen isimli eski bir çalışan, şirkete dair sızdırdığı belgelerde Facebook'un çok defa güvenlik yerine kazanç elde etmeyi tercih ettiğini söyledi.

Eski çalışan, Facebook'a dair ele geçirdiği belgeleri Wall Street Journal (WSJ) gazetesiyle paylaşarak dikkatleri çekti. 

Bu yılın başlarında Facebook'tan ayrılan Haugen, CBS kanalındaki "60 Dakika" programına dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Haugen, şirketten ayrılmadan önce bir dizi dokümanı kopyaladığını ve Facebook'un defalarca "güvenlik yerine büyümeyi" tercih ettiğini dile getirdi.

Ünlü isimlere ayrıcalık

WSJ ile paylaşılan belgelerde, Facebook'un ünlü kesimlere moderasyon politikaları bakımından ayrıcalık tanıdığına yönelik içerikler bulundu.

Haugen ayrıca, ABD Kongre Binası'nın basılması olayında Facebook'un şiddeti körüklediğini kaydetti.  

Facebook'tan ise bu iddialar üzerine bir açıklama geldi. Şirket, elde edilen bilgilerin yanıltıcı olduğunu ve şirketin olumlu araştırmalarının örbas edildiğini kaydetti.

Facebook ise sızıntıların yanıltıcı olduğunu ve şirket tarafından yürütülen olumlu araştırmaları örtbas ettiğini söyledi.

banner34