banner23

banner24

Facebook, kullanıcıların videolarını izinsiz kullanacak

Facebook'un, yapay zeka algoritmalarını geliştirmek için kullanıcı videolarını "izinsiz" bir şekilde kullanacağı bildirildi.

TEKNOLOJİ 15.03.2021, 11:30
Facebook, kullanıcıların videolarını izinsiz kullanacak

Facebook videoların farklı görünüşlerini anlamak için yapay zeka algoritmalarını eğitmeye başladı. Kullanıcı videolarının kullanılacağının bildirildiği proje, şirket tarafından 14 Mart günü duyuruldu.

Mint tarafından yapılan habere göre şirketin duyurduğu projenin adı "Videolardan Öğrenme" (Learning from Videos) olarak belirlendi. Bu yeni projede şirketin, çekirdek sistemlerini ve yeni uygulamaları güçlendirmeyi amaçladığı aktarıldı. Şirketten yapılan açıklamalarda, kullanıcı videolarının izinsiz bir şekilde kullanılacağı da söylendi.

Aynı zamanda bu algoritma geliştirme uygulaması ile şirketin denetim çabalarının ve "öneri motorlarının" da geliştirilmesinin hedeflendiği belirtildi. 

TikTok tehdidi

Projenin zamanlaması aynı zamanda Facebook'un, yapay zeka algoritmalarını güncel tutma çabası olarak değerlendirildi. Uzmanlar, TikTok gibi platformlar tarafından geliştirilen "ilgi alanına dayalı algoritmaların" Facebook'un algoritmalarının işleyişi için bir tehdit olduğunu öne sürdü. 

banner34