banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook kullanıcılarının telefon numaraları satışa çıktı

Facebook'un veri tabanına girilmesi sonucu milyonlarca kişinin telefon bilgilerine erişildi.

TEKNOLOJİ 29.01.2021, 15:15
Facebook kullanıcılarının telefon numaraları satışa çıktı
banner34

Sosyal medya devi Facebook gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Facebook, WhatsApp’ın verilerinin kullanabileceğini ve Facebook’a bağlı olan şirketlerle paylaşacağını açıklamasından sonra sosyal medya da eleştirilerin hedefi oldu.

Facebook bu seferde kullanıcıların telefon numaralarının başka bir sitede satışa çıkarılmasıyla gündeme geldi.

2019 yılında Facebook’un veri tabanında oluşan güvenlik açığı nedeniyle, bir internet siber suç forumu 533 milyona yakın Facebook kullanıcısının telefon numaralarının başka sitelerde satışa çıkmasına neden oldu.Telefon numaralarına ulaşmak isteyen kişiler, başka bir sosyal medya uygulaması kullanarak Facebook veri tabanındaki numaralara erişebiliyor.

İsrailli siber güvenlik şirketinin kurucusu ve üst düzey yöneticisi tarafından, bir uyarı alınması sonucu Facebook’un veri tabanına sızma hareketliliği tespit edildi. Bu hareketliliğin ardından siber güvenlik şirketi yöneticisi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu büyüklükte bir veri tabanının, siber suç topluluklarında satıldığını görmek çok endişe verici, mahremiyetimize ciddi şekilde zarar veriyor ve kesinlikle kötü aktörler tarafından her türlü dolandırıcılık faaliyetinde kullanılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Veri tabanına girilmesindeki en büyük endişe verici olay ise 533 milyon kişinin telefon numaralarına erişmek isteyenlerin çok basit bir şekilde arama yapabilmesi. Veri tabanına sızan kişiler herhangi bir kişinin telefon numarasını bulmasına olanak sağlayan bir Telegram botu oluşturdu. Arama yapabilmenin şartı ise herhangi bir Facebook hesabının olması ve 20 dolarlık bir ücret yeterli oluyor.

Konuyla ilgili ise Facebook ve Telegram’dan tarafından iddialara ilişkin bir açıklama yapılmadı.

11°
parçalı bulutlu