banner23

banner26

banner24

Facebook mühendisleri hukuksuz bir şekilde kullanıcı hesaplarına erişmiş

Birleşik Krallık'ın günlük gazetelerinden The Telegraph'ta yayınlanan bir rapora göre Facebook, 2014 ve 2015 yılları arasında 52 çalışanını Facebook kullanıcılarının verilerine erişim hakkını kötüye kullanmaları sebebiyle işten çıkardı.

TEKNOLOJİ 15.07.2021, 18:04
Facebook mühendisleri hukuksuz bir şekilde kullanıcı hesaplarına erişmiş
banner34

Facebook'un bir veri ihlali daha ortaya çıktı.

TRT Haber'in haberine göre, New York Times muhabirleri Sheera Frenkel ve Cecilia Kang'ın, "Çirkin bir gerçek: Facebook’un içinde hakimiyet savaşı" başlıklı kitaptan yaptıkları bir alıntıya dayanan raporda, bazı durumlarda Facebook'un  erkek mühendislerinin; ilgilendikleri kadınların özel mesajlarını, konumlarını ve silinmiş fotoğraflarını görüntülemek için veri erişimlerini hukuksuz bir şekilde kullandıkları iddia ediliyor.

Bahsedilen bir vakada, Facebook mühendislerinden birinin, ilgisini çeken bir kadının konum verilerine ulaşarak onun San Francisco'daki Dolores Park'a uğradığını tespit ettiği ve onunla karşılaşma umuduyla Park’a gittiği de yer alıyor.

İddialar üzerine açıklama yapan bir Facebook sözcüsü, kullanıcıların kişisel erişimlerini kötüye kullanma konusunda her zaman sıfır tolerans gösterdiklerini ve verilere uygunsuz şekilde eriştiği tespit edilen her çalışanı işten çıkardıklarını ifade etti.

Facebook sözcüsü "2015'ten beri kötüye kullanım tespiti ve önleme protokollerimizi güçlendirmeye devam ettik. Ayrıca, hizmetlerimizi oluşturmak ve desteklemek için çalışırken mühendislerin bazı veri türlerine erişme ihtiyacını azaltmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

26°
açık