Facebook, Netanyahu karşıtı hesapları kaldırdı

Facebook, İsrail Başbakanı Netanyahu karşıtı içerikler paylaşan ve İran merkezli olduğu öne sürülen hesap ağını kaldırdı.

TEKNOLOJİ 10.11.2020, 13:45
Facebook, Netanyahu karşıtı hesapları kaldırdı

Facebook ile çalışan sosyal medya analiz firması Graphika tarafından bir rapor hazırlandı. Rapora göre dünyanın farklı yerlerinde, eş güdümlü olarak açılan ve idare edilen sahte hesap ağlarının olduğu tespit edildi.

Haaretz tarafından yapılan habere göre, araştırma sonucunda, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya karşı yapılan protestoları destekleyen bir ağ grubu da rapordaki yerini aldı. İsrail yönetimi, bu araştırmanın İran’ın Netanyahu muhaliflerini desteklediğine yönelik bir kanıt olduğunu öne sürerek, raporu ele geçirdi.

İçeriklerde İsrail'in dış politikasına da yer verildi

12 Facebook hesabı ve 2 Facebook sayfasının yanı sıra 307 Instagram hesabı, İsrail ve Irak’taki protestolara ilişkin Arapça ve İbranice içerikler paylaştıktan sonra kaldırıldı.

Konuyla ilgili Facebook’tan yapılan açıklamada, “Bu ağı, kitle oluşturmanın ilk aşamalarındayken kaldırdık. Ağ, İsrail ve Irak’ta olduğu iddia edilen hayali şahıslar oluşturmak için (Çoğu aynı zamanda oluşturulan) sahte hesaplar kullandı.” ifadeleri kullanıldı.

Hesaplar üzerinde yapılan incelemelerde, ABD-Suudi bağları hakkında paylaşımların yanı sıra, İsrail’in Koronavirüs sürecini kötü yönetmesine ilişkin içerikler yer alıyordu. Aynı zamanda İsrail Başbakanı Netanyahu karşıtı gösterilere de destek verilmesi, platformun dikkate aldığı unsurlar arasında yer aldı.

parçalı bulutlu