banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook'tan platformu araştıran akademisyenlere "yasak"

Facebook, reklam şeffaflığı ve sosyal ağda yanlış bilgilerin yayılması üzerine araştırma yapan akademisyenlerin kişisel hesaplarını kapattı.

TEKNOLOJİ 04.08.2021, 16:00
Facebook'tan platformu araştıran akademisyenlere "yasak"
banner34

Facebook, reklam şeffaflığını ve sosyal medyada dezenformasyon üzerine araştırma yapan akademisyenlerin hesaplarını yasakladı. 

The Verge tarafından yapılan habere göre araştırmacılar, Facebook'ta siyasi reklamların kökenini ve yayılmasını incelemek için oluşturulan NYU Ad Observatory isimli projenin parçasıydı.

Araştırmacılar, araştırmalarına yardımcı olması adına Ad Observer isimli bir tarayıcı eklentisi oluşturdu. Ad Observer ile kullanıcılara hangi siyasi reklamların gösterildiğine ve neden bu reklamların hedefinde olduklarına illişkin veriler otomatik olarak toplanıyor. Toplanan bu veriler daha sonra araştırmacılara açık hale getiriliyor. 

Projede yer alan ve Facebook tarafından kişisel hesabı yasaklanan araştırmacılardan biri olan Laura Edelson, Facebook'un bu bağımsız incelemeyi baltalamak için böyle yaptığını söyledi. 

Facebook'tan yapılan açıklamada ise araştırmacıların sosyal ağın hizmet şartlarını ihlal ettikleri öne sürüldü. Facebook'a göre Ad Observer eklentisi ile rıza göstermeyen Facebook kullanıcıları hakkında veri toplanıyor. 

17°
parçalı az bulutlu