banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook Trans Pasifik ağ projesinden çekiliyor

ABD yetkililerinin uyarısının ardından Facebook, ABD ve Hong Kong'u birleştirmek için oluşturulan Bay to Bay Express Cable System projesinden çekildi. China Mobile ile beraber projeyi destekleyen Amazon şirketi yorum yapmayı reddetti.

TEKNOLOJİ 16.09.2020, 16:27
Facebook Trans Pasifik ağ projesinden çekiliyor
banner34

Facebook ve Google Pasifik Optik Kablo Ağı projelerinin Hong Kong bölümünü geçtiğimiz haftalarda iptal etmişti. ABD’li yetkililerin potansiyel ulusal güvenlik riski uyarılarından sonra, sosyal medya devleri başka bir trans Pasifik ağdan daha vazgeçiyor.

Facebook, Federal İletişim Komisyonu’na sunduğu belgelerde Amazon ve China Mobile tarafından desteklenen Bay to Bay Express Cable System (BtoBE) projesinden çekileceğini açıkladı.

Çin Hong Kong'daki kontrolünü geri kazanmak istiyor

Peşi sıra gelişen bu olaylar ABD ve Hong Kong arasındaki telekomünikasyon projelerine dair büyüyen riskleri gösteriyor. Çin Hong Kong’daki telekomünikasyon projelerini tekrardan kendi kontrolüne almak istiyor, temmuz ayının sonunda Çin’in Hong Kong’a ulusal güvenlik yasasını dayatması iki ülke arasındaki gerginliğin artmasına sebep oldu.

Facebook sürekli artan kullanıcılarını destekleyebilecek denizaltı haberleşme kabloları için ABD lisansı alabilmek adına hükümet yetkilileri ile çalıştığını söylerken, Amazon'un konu hakkında yorum yapmayı reddettiği bildiriliyor.

ABD ve Hong Kong’u birleştirmek için planlanan iki ağ projesi de başka rotalar izlemeye mecbur bırakılabilir. Bu projelerden biri Facebook ve China Mobile tarafından desteklenirken ikinci proje Singapurlu şirket RTI Connectivity ve Google tarafından destekleniyor.

ABD’li birimler Hong Kong ve ABD’yi birbirine bağlayacak bu iki proje hakkında potansiyel ulusal güvenlik risklerini inceliyor.

23°
parçalı bulutlu