banner23

banner24

Facebook, Trump destekçilerini durduramıyor

ABD seçimlerinin ardından Facebook platformunda örgütlenmeye çalışan Trump destekçileri, farklı gruplar ve kanallar aracılığıyla harekete devam ediyor.

TEKNOLOJİ 21.11.2020, 09:45
Facebook, Trump destekçilerini durduramıyor

Facebook tarafından platformda örgütlenmeye çalışan ve şirketin "yanlış bilgi verme" olarak adlandırdığı faaliyetleri yürüten Stop the Steal isimli grup kaldırılmıştı. Ancak Trump destekçileri şimdi de farklı gruplar bünyesinde toplanıyor. 

The Verge tarafından yapılan habere göre, söz konusu gruplar kısa sürede ciddi takipçi sayılarına ulaşıyor. Demokratların ABD başkanlık seçimlerini çaldığını iddia eden ve toplam üye sayısı 100 bini aşan iki grup keşfedildi. Yapılan incelemelere göre Facebook, Stop the Steal grubunu kaldırmış olsa da bu grup gibi pek çok grup türedi. Bazıları özel bazıları halka açık olan grupların çoğunun yeni olduğu fark edildi. Özel bir grubun 46 binden fazla üyesinin olması ve "Keeping America Great" isimli grubun üye sayısının 265 binden fazla olması da ne kadar büyük çaplı bir etki olduğunu gösterdi.

Üyeler farklı kanallara yöneliyor

İddialara göre Stop the Steal isimli grupta, Amerikan halkı ideolojik olarak yönlendirilmenin yanı sıra şiddete de teşvik ediliyordu. Facebook 300 binden fazla üyesi olan Stop the Steal grbunu kaldırsa da grup üyeleri, Parler ve Discord gibi farklı sosyal ağ platformlarına yöneldi. 

banner34