banner23

banner24

Facebook'un akıllı gözlükleri gizlilik konusuyla gündemde

İrlanda’nın veri gizliliği düzenleyicisi yaptığı açıklamada, Facebook’un yeni piyasaya sürdüğü akıllı gözlüklerindeki bazı kameraların veri gizliliğini ihlal ettiğini belirtti.

TEKNOLOJİ 18.09.2021, 12:24
Facebook'un akıllı gözlükleri gizlilik konusuyla gündemde
banner46

Ray-Ban yapımcısı EssilorLuxottica ile ortaklaşa oluşturulan Facebook akıllı gözlükleri, kullanıcıların müzik dinlemesine, arama yapmasına veya fotoğraf ve kısa videolar çekmesine imkan tanıyor. bütün bunları ise tamamlayıcı uygulama kullanarak Facebook hizmetlerinde paylaşmasına izin veriyor.

Tekno Keşif'in haberine göre gözlüklerde kayıt yapılırken çok küçük bir gösterge ışığı yanıyor. DPC ve Garante’ye, gösterge LED ışığını sağlamak için Facebook veya Ray-Ban tarafından sahada kapsamlı testlerin yapıldığı kanıtlanmamış durumda. İrlandalı düzenleyici, akıllı gözlüklerin gizlilik yasalarına uygunluğunun değerlendirilmesi için 10 Eylül’de Facebook’tan açıklama isteyen İtalyan Veri Koruma seviyeleyicisi Garante’nin endişelerini paylaştığını söyledi. Dolayısıyla Facebook’un İrlanda yönetimine de benzer bir açıklama yapması gerekiyor.

İrlanda’nın Veri Komiserliği (DPC), şirketin Avrupa merkezi Dublin’de olduğundan, Avrupa Birliği’nin katı veri gizliliği yasaları kapsamında Facebook’un baş düzenleyicisi konumunda yer alıyor.

banner34
16°
açık