banner23

banner26

banner24

Facebook'un çifte standartı bu kez Brezilya'da uygulandı

Facebook'un Türkiye'ye karşı olan çifte standardı Brezilya'da bir kez daha gözler önüne serildi. Facebook, Brezilya Yüksek Mahkemesi'nin talebine uygun olarak, Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro'nun bir düzine üst düzey müttefikinin hesaplarını engelledi.

TEKNOLOJİ 03.08.2020, 19:38
Facebook'un çifte standartı bu kez Brezilya'da uygulandı
banner34

Her defasında Türkiye'ye çifte standart uygulayarak insan haklarını bahane eden Facebook, Brezilya hükümetinin istediği tüm hesapları kapattı.

Brezilya'da engellenen hesaplar, hakimlere karşı sahte haberler yaymakla suçlandı. Ancak sosyal medya devi yapılan tasarrufun ifade özgürlüğüne karşı bir tehdit olduğunu ve kararı temyize götüreceklerini ifade etti.

BBC'nin haberine göre sosyal medya platformu Kongre ve Yüksek Mahkemeyi kapatmak için askeri darbe çağrısı yapmak amacıyla kullanılmıştı. Mayıs ayında da bir hakim tarafından Facebook'a 12, Twitter'a ise 16 hesabın kapatılmasını içeren bir talep yollanmıştı. Brezilya Yüksek Mahkemesi cuma günü hesaplara dünya çapında erişimi engellemeyi reddettiği için Facebook'a 1.92 milyon Reali (368.000 $; 280.000 £) para cezası verdi. Facebook hesaplara sadece Brezilya'dan erişimi engellemeyi kabul etmişti. Bu kararlara uymadıkları her gün için de ek olarak 100.000 Reali ceza kesileceğini bildirdi.Twitter'ın para cezasına çarptırılıp çarptırılmadığı ise henüz bilinmiyor. Facebook yaptığı açıklamada kararı fazlaca sert olduğunu, "dünya genelindeki kanun ve yargı yetkileriyle çatıştığını" belirtti. Şirketten "Yerel bir çalışan için cezai sorumluluk tehdidi önümüze getirildiği zaman Yüksek Mahkeme'ye temyiz için başvururken mevzubahis hesapları dünya genelinde bloke ederek karara uymaktan başka alternatif göremiyoruz." açıklaması yapıldı. Engellenen hesaplar arasında Cumhurbaşkanı'nın müttefiği parti lideri Roberto Jefferson ve Brezilya'nın en tanınmış işadamlarından biri olan Luciano Hang da var. Facebook ve Twitter nefret söylemlerini ve yanlış bilgi yaymayı önleyememeleri sebebiyle büyük baskı altında.Facebook temmuz ayında Facebook ve Instagram'daki onlarca hesabı "kendilerini muhabir olarak gösteren kurgusal şahsiyetler" oldukları ve "haber organları gibi görünmeye" çalıştıkları için kapattığını açıklamıştı. Hakim kararıyla kapatılması istenen hesapların ise Bolsonaro, Bolsonaro'nun oğulları Eduardo, Flávio ve diğer yakınlarının ofislerindeki çalışanlarla ilişkilendirildiği söylendi.

29°
az bulutlu