banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook'un kripto parası için tarih belli oldu

Facebook'un Diem adı verilen kripto parasının yılın sonunda hayata geçirilmesinin beklendiği aktarıldı.

TEKNOLOJİ 22.04.2021, 14:49
Facebook'un kripto parası için tarih belli oldu
banner34

ABD merkezli teknoloji şirketi Facebook, son dönemde oldukça gündemde olan kripto para borsasına girmeye hazırlanıyor. Facebook'un veri güvenliği ile ilgili yaşadığı sorunlardan dolayı çıkmaza giren kripto parasının, 2021'in sonlarına doğru kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

Kripto paraya ilişkin ilk duyurusunu 2019 yapan Facebook, bu paraya "Libra" adını vermişti. Şirket, veri güvenliği ve antitröst meselesine ilişkin çok sayıda dava ile karşı karşıya kaldı. Bunun yanı sıra bir sosyal medya şirketinin, uluslaraso kripto paraya sahip olmasından dolayı endişe duyan uzmanlar da fikirlerini beyan ettiler. Onlara göre bu durum, yasa dışı faaliyetlere ve kara para aklamaya zemin hazırlayabilir. 

Facebook, Libra isimli kripto para projesinde çaşitli değişikliklere gitti ve öncelikle, kripto paranın adı "Diem" olarak değiştirildi. 2021'in sonlarında bir stablecoin olarak piyasaya giriş yapacak olan Diem, karşılıklı para işlemlerinde kullanılabilecek. Aynı zamanda Diem'e sahip olanlar mal ve hizmet almak istediklerinde de bu parayı kullanabilecek. Uzmanların endişelerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise zaman gösterecek.

18°
açık