banner23

banner26

banner24

Facebook yeni bir veri ihlali yaşadığını açıkladı

Facebook tarafından paylaşılan bir blog yazısında ortaya çıkan hatalardan dolayı kullanıcıların uygulamayı kullanmayı bıraktıktan 90 gün sonra bile geliştiricilerle veri paylaşılmaya devam edildiği, durumun fark edilir edilmez yaşanan aksaklığın düzeltildiği açıklandı.

TEKNOLOJİ 02.07.2020, 10:31
Facebook yeni bir veri ihlali yaşadığını açıkladı
banner34

Facebook'ta sular durulmuyor. Sosyal medya devi, reklam gelirleri konusunda maddi olarak sıkıntı yaşadığı bu dönemde bir problemle daha karşılaştı.

Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmaya devam eden Facebook, Platform Ortakları Başkan Yardımcısı Konstantinos Papamiltiadis’in elinden yeni bir blog yazısı paylaştı. Blog yazısında  bir süredir kullanılmayan uygulamaların veri paylaşım sınırlarını iyileştirmenin yolları arandığı ve Facebook'un geliştirici politikasını basitleştirmesi kaleme alındı.

Facebook, uzun süredir kullanılmayan uygulamalarla ilgili yeni bir kullanıcı verisi ihlali yaşandığını açıkladı. Sosyal medya platformu, kullanıcıların 90 gün boyunca hiç aktif olmadıkları uygulamalarla veri paylaşmayı durduruyor. Ancak Facebook’un açıklamasına göre bir hata sonucu 5000 kadar geliştirici ile 90 gün sonra bile kullanıcı verileri paylaşılmaya devam etti.

Sosyal medya devi, yaşanan ihlali tespit eder etmez hataları giderdiklerini, geliştiricilerin yalnızca kullanıcıların izin verdiği bilgilere erişebildiklerine, dolayısı ile paylaşılan verilerin dil, cinsiyet gibi temel bilgiler olduğunu kullanıcılarıyla paylaştı. Facebook, söz konusu veri ihlalinde geliştiricilerle kullanıcıların izin vermediği herhangi bir hassas verinin paylaşıldığına dair bir kanıt bulamadıklarının altını çizdi.

29°
az bulutlu