banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook’a Yahudi baskısı

Yahudiler, Facebook'taki Yahudi Soykırımı'nı inkar eden paylaşımlardan duydukları rahatsızlığa bir kampanya ile dikkat çekmek istiyor.

TEKNOLOJİ 30.07.2020, 16:09
Facebook’a Yahudi baskısı
banner34

“Sosyal medyada ifade özgürlüğü” ve “saldırgan üslup” kavramlarının sınırları ve kapsamına ilişkin tartışmalar güncelliğini koruyor.

Son olarak 29 Temmuz’da Yahudi Soykırımı’ndan (Holokost) sağ kurtulanlar tarafından başlatılan #NoDenyingIt Kampanyası ile Yahudiler, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e seslerini duyurmak istiyor. Claims Conference koordinasyonunda geliştirilen kampanya ile Yahudi Soykırımı’nı inkar eden gönderilerin Facebook’tan kaldırılması hedefleniyor.

(Berlin, Soykırım Anıtı)

Zuckerberg: Ben de bir Yahudiyim

Benzer kaygıların geliştiği 2018 yılında Zuckerberg, Recode'a (vox.com) yaptığı açıklamada; kendisinin de bir Yahudi olduğunu hatırlatarak, Yahudi Soykırımı’nın inkar edilmesini oldukça rahatsız edici bulduğunu ve Facebook'un bu görüşleri silmesi gerektiğini düşünmediğini belirtmişti. Zuckerberg’e göre: “Eğer (bu) gerçek zarar; gerçek fiziksel zarar ile sonuçlanacaksa veya bireylere saldırıyorsanız o içerik platformda olmamalıdır.”

Haaretz’ın haberine göre, 2018 sonrasında Facebook temsilcileri ile Claims Conference toplantı gerçekleştirmiş olsa da Zuckerberg toplantı talebini reddetti. #NoDenyingIt kampanyasıyla, Yahudi Soykırımı’ndan sağ kurtulanlar ile Zuckerberg’in bir araya gelmesi hedefleniyor.

Yasa dışı ülkelerde kaldırıldı

Facebook ise Yahudi Soykırımı’nın inkarının yasa dışı olduğu Almanya, Fransa ve Polonya gibi ülkelerde söz konusu iletileri kaldırdığını, yasal düzenlemelerin bulunmadığı ülkelerde ise iletilerin dikkatlice izlendiğini belirtti.

(Polonya, Ölüm Kampı)

Facebook içerikleri üzerinde 2018'den beri çalışmalar var

Facebook, Donald Trump’ın “ırkçı” ifadeleri karşısında kayıtsız kalmakla suçlanmış ve bu süreçte haziran ayının sonu itibariyle gelişen bir reklam boykotuna maruz kalmıştı.

Çalışmalarına 2018 yılında başlanan ve temmuz 2020’de yayınlanan bir raporda ise; Facebook’un nefret dili, yanlış bilgilendirme ve önyargı gibi konularda gelişim göstermesini engelleyen aksaklıkların bulunduğu iddia edilmişti.

25°
parçalı az bulutlu