banner23

banner26

banner24

banner25

Facebook’un uçtan uca şifreleme özelliği İngiliz istihbaratını tedirgin etti

İngiltere iç istihbarat servisinden MI5 Başkanı Ken McCallum, teknoloji devi şirketlerin uçtan uca şifreleme uygulamalarının teröristlerin lehine bir durum olduğunu dile getirdi.

TEKNOLOJİ 15.07.2021, 19:24
Facebook’un uçtan uca şifreleme özelliği İngiliz istihbaratını tedirgin etti
banner34

Facebook ve WhatsApp gibi sosyal medya uygulamalarındaki uçtan uca şifreleme özelliği İngiltere'deki güvenlik yetkililerinin gündemine oturdu.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, İngiltere iç istihbarat servisi MI5 Başkanı Ken McCallum, Facebook ve büyük teknoloji şirketlerinin uçtan uca şifreleme planlarının "teröristlere bir hediye" olduğunu söyledi.

Bloomberg’e göre McCallum, büyük teknoloji şirketlerine bu konuda hükümet veya İngiliz iç istihbaratıyla iş birliği yapmaları için çağrıda bulundu.

McCallum ayrıca, Facebook’un sahibi olduğu Whatsapp’ın CEO’su Will Cathcart’ın, güvenlik kurumlarının şifrelenmiş verilere erişme girişimini ‘kişisel özgürlüğe Orwellvari bir saldırı’ olarak nitelendirerek, George Orwell’in 1984 adlı romanındaki otoriteye atıfta bulunmasını eleştirdi.

İstihbarat servisi başkanı, MI5’in bir şüphelinin evine ancak İçişleri Bakanı ve bir savcı tarafından imzalanmış yasal bir emirle girebileceğini hatırlatarak, şüphelilerin şifrelenmiş verilere erişimi için de aynı şeyin geçerli olması gerektiğini vurguladı.

22°
parçalı az bulutlu