banner23

banner24

Financial Times, en başarılı Türk teknoloji şirketlerini yazdı

Türkiye’nin son yıllarda teknoloji alanında attığı adımlar, ‘‘Türkiye nasıl Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu’’ başlığı ile Financial Times tarafından ele alındı.

TEKNOLOJİ 14.08.2021, 00:32
Financial Times, en başarılı Türk teknoloji şirketlerini yazdı
banner46

Türkiye’deki start-up’ların son birkaç yıllık periyotta göstermiş olduğu başarı Financial Times’ın da gözünden kaçmadı.

Financial Times, teknoloji yatırımcılarının, dakikalar içerisinde market alışverişi yapan girişimlere milyarlarca dolar yatırım yaptığı ve öncülerinin de 7.5 milyar dolar değeri olan Getir şirketi olduğunu belirtti.

Getir'in geçen yılki servetinin Türkiye'nin teknoloji endüstrisindeki büyük bir değişimin yansıtıcısı olduğu belirtildi. Pandemi başından bu yana, e-ticaret platformları Trendyol ve Hepsiburada ile oyun geliştiricileri Peak Games ve Dream Games de dahil olmak üzere önemli sayıda Türk teknoloji şirketi 1 milyar dolar değerlemeyi aştı.

Getir'in geçen yılki servetinin Türkiye'nin teknoloji endüstrisindeki büyük değişimin yansıtıcısı olduğu kaydedildi. Pandemi başından bu yana, e-ticaretin lokomotif platformları Trendyol ve Hepsiburada ile oyun üreticileri Peak Games ve Dream Games de dahil olmak üzere önemli sayıda Türk teknoloji şirketi 1 milyar dolar değerlemeyi aştı.
Türkiye’nin Amazon’a cevabı olarak görülen ve 2000 yılında kurulan Hepsiburada, geçen ay Nasdaq'ta yapılan halka arz işlemindem sonra 4,4 milyar dolar değerine ulaştı.  Hepsiburada'nın kurucusu Hanzade Doğan, "Türkiye e-ticaret pazarı bir dönüm noktasında" ifadesini kullandı.
Haberde, Amazon ve eBay gibi küresel oyuncuların Türkiye pazarına girmekte zorluk çektiği kaydedildi. Şu anda 16,5 milyar dolar değerinde ve büyük çoğunluğu Alibaba'ya ait olan Trendyol, gıda dağıtımı alanına genişlemeden önce 2010 yılında çevrimiçi bir moda perakendecisi olarak işe başladığı halihazırda e-ticaret pazarında başı çektiği değerlendirmesinde bulunuldu. 

Türkiye'deki e-ticaret yayılımı üç yıl önce yüzde 3,5'ten bugün yüzde 10'a yükseldiği tahmin ediliyor.
 

banner34
15°
açık