banner23

banner24

Finlandiya’da enerji depolamada devrim

Finlandiya’da araştırmacılar; yenilenebilir enerjiyi bir seferde aylarca depolayabilen, dünyanın ilk kum bataryasını kurdular.

TEKNOLOJİ 07.07.2022, 16:44
Finlandiya’da enerji depolamada devrim
banner34

Enerji sorunu, dünyanın en büyük sorunlarından biri ve bu sorun her geçen gün büyümeye devam ediyor.

İnsanlığın ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için yenilenebilir enerji kaynaklarına alternatif yollar aranıyor.

Finlandiya’da yeni bulunan alternatiflerden biri olan “Kum Bataryası” teknolojisi geliştiriliyor. Bulunan bu teknoloji, yenilenebilir enerji için daha önce hiç yapılmamış bir depolama çözümü oldu. Bu çözüm lityum iyon veya diğer pil teknolojileri yerine kum kullanan bir proje olarak biliniyor. Kısacası elektriği kumda ısı olarak depolayabilen bir sistem.

World's first sand-powered battery is ready to heat homes

“Kum Bataryası” teknolojisi Polar Night Energy (PNE) ve Batı Finlandiya’da bir enerji kuruluşu olan Vatajankoski tarafından geliştiriliyor. Vatajankoski Genel Müdürü Pekka Passi’nin açıklamalarına göre projenin dünyada ilk olacağını ve bu konuda başarıyı yakalayacağına güvendiklerini belirtti.

Isıyı depolaması, ısı kaybının geç olması ve enerjiye dönüştürülebilmesi açısından önemli özelliğe sahip kum teknolojisini kullanan geliştiriciler, kullandıkları cihazların kumu birkaç ay boyunca 500 derecede tutabileceğini söylüyor. 

26°
parçalı az bulutlu