Fransa Futbol Ligi'nden sosyal medya şirketlerine çağrı

Fransa Futbol Ligi yetkilileri, sosyal medyada oluşturulan "nefret iklimi"ne yönelik harekete geçmeleri için Twitter ve Facebook'a çağrıda bulundu. 

TEKNOLOJİ 20.02.2021, 09:20
Fransa Futbol Ligi'nden sosyal medya şirketlerine çağrı

Fransa Profesyonel Futbol Ligi (LFP) bu hafta Twitter ve Facebook temsilcileriyle görüştü. Görüşmede oyuncular, antenörler ve ailelerinin sürekli nefret dolu söylemlerin hedefinde olduğu ve teknoloji şirketlerinin buna karşı önlem alması gerektiği belirtildi.

Miami Herald sitesinde yer alan habere göre Cuma günü yapılan bir duyuruda, lig ve Facebook'un konuyla ilgili kalıcı çözümler geliştirmek için ortak bir çalışma grubu oluşturduğu bildirildi. Ortaya koyulan eylemlerin kamuya bildirileceği de aktarıldı.

Şirketler söz verdi

Duyuru için İngiliz futbol liderlerinin adımları izlendi. Doğrudan Twitter ve Facebook CEO'ları ile iletişime geçildi ve ırkçılığın ortadan kaldırılmasının yanı sıra kullanıcı kimliklerinin doğrulanması için somut adımlar atılması talep edildi.

Fransız Lig Başkanı Vincent Labrune konuyla ilgili açıklamasında, "acil" önlem alınması gerektiğini söyledi. Twitter ve Facebook, sorunu çözmek için çalışmalarını geliştireceklerini beyan etti.

Uluslararası yetkililere çağrı

Profesyonel futbolcular için temsilcilik yapılması adına oluşturulan FIFPRO (Fédération Internationale des Associations de Footballeurs Professionnels) tarafından yapılan açıklamada; Twitter, Instagram ve Facebook'un söz konusu sorunu çözmede "son derece başarısız" olduğu belirtildi. FIFPRO Genel Sekreteri Jonas Baer, ulusal ve uluslararası yetkililerin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

açık