banner23

banner26

banner24

Fransa, Google'a 220 milyon avroluk ceza kesti

Fransa, piyasada tekel oluşturduğu gerekçesiyle dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’a 220 milyon avro ceza kesti.

TEKNOLOJİ 08.06.2021, 11:38
Fransa, Google'a 220 milyon avroluk ceza kesti
banner34

Haksız rekabette bulunan çok uluslu şirketlerden biri olan Google, yeni bir cezaya daha mahkum edildi.

TRTHABER'in haberine göre, G-7 ülkelerinin Google ve Facebook gibi çok uluslu şirketlerden vergi alınması konusunda anlaşmaya varmasından hemen sonra Fransa, Google'a rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle ceza kesti.

Üç büyük medya grubunun, Google'ın internetteki reklam satışlarında tekel kurduğunu iddia etmesi üzerine Fransa harekete geçirdi. Fransız rekabet kurumu şikayetleri inceledi. İnceleme sonucunda kurum tarafından Google'a 220 milyon avro ceza kesti. Kararda Google'ın piyasada üstün konumunu suistimal ettiği vurgulandı.

Diğer taraftan, Avrupa Birliği ve İngiltere'nin Facebook'a karşı başlattığı rekabet soruşturması da devam ediyor. Avrupa Komisyonu, 3 milyar kullanıcısı bulunan Facebook'un reklam servisinin rekabet ihlali yapıp yapmadığını araştırıyor.

G-7 ülkelerinin Maliye Bakanları yakın zamanda, Google ve Facebook gibi çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde en az yüzde 15 vergiye tabi tutulmasını kararlaştırmıştı.
Bu karardan etkilenecek şirketlerin başında Google ve Facebook dışında Apple ve Amazon da geliyor.

23°
açık