banner23

banner26

banner24

G-7 ülkelerinden teknoloji devlerine yönelik vergi kararı

G-7 ülkeleri İngiltere'nin başkentinde bir araya geldikleri toplantıda yeni bir karar alarak teknoloji devlerinin en az yüzde 15 oranında vergi ödemesi konusunda anlaşmaya vardı.

TEKNOLOJİ 06.06.2021, 10:16
G-7 ülkelerinden teknoloji devlerine yönelik vergi kararı
banner34

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 7 ülke, Londra'da bir araya gelerek teknoloji şirketlerine yönelik yeni bir karar aldı. Buna göre teknoloji devleri, en az yüzde 15 oranında vergi ödemeye mecbur bırakılacak.

Euronews sitesinde yer alan habere göre teknoloji devlerinin, "en az yüzde 15 kurumsal vergi" ödemesi fikri ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimi tarafından teklif edilmişti.

Ülkeler Facebook, Uber, Twitter, Amazon, Twitter ve Google gibi dev teknoloji şirketlerine 20 yılı aşkın süredir vergi indirimi politikası uyguluyordu. Bunun sebebi ülkelerinde yatırım yapılmasını sağlamak ve istihdamı desteklemekti.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak konuya ilişkin açıklamasında, "G-7 maliye bakanları yıllar süren görüşmeler sonrası küresel vergi sistemi reformu konusunda tarihi bir anlaşmaya vardı. Artık, yeni vergi sistemi küresel dijital çağa ayak uydurcak. Şu andan itibaren şundan eminiz ki, büyük şirketler doğru oranda ve doğru bölgelerde vergi ödeyecek." şeklinde konuştu.

Söz konusu anlaşmayı memnuniyetle karşılayan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen,  daha önce böyle bir anlaşmanın yapılmadığına sikkat çekti. Yellen paylaştığı sosyal medya mesajında, "Küresel asgari vergi oranı, kurumlar vergisinde sürekli aşağıya çekilen eşiği sone erdirecek, ABD'de ve dünyadaki orta sınıf ve çalışan kesim için adaleti sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

27°
açık