banner23

banner24

General Motors'tan Ay’a insanlı ulaşım hizmeti

ABD merkezli otomobil üreticisi General Motors, Ay’daki insanlı görevlere ulaşım hizmeti vermeye hazırlanıyor.

TEKNOLOJİ 15.06.2022, 14:50
General Motors'tan Ay’a insanlı ulaşım hizmeti

2018 yılında bir Roadster otomobil modelini uzaya göndererek oldukça ses getiren Tesla'nın ardından bir otomobil şirketi daha benzer girişimlerde bulunacak.

ABD merkezli otomobil şirketi General Motors uzun yıllara dayanan tecrübesini uzay çalışmaları için kullanacak. Askeri ve uzay teknolojileri şirketi Lockheed Martin ile iş birliğine giden General Motors, Ay yolculukları için araç geliştirecek.

Proje kapsamında tasarlanacak olan otomobillerin, 2025 yılında gerçekleşecek olan 21. yüzyılın ilk insanlı Ay görevlerinden önce hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Uzaydaki İlk Araba Aslında Tesla Değil!

Ay yüzeyinde insan veya teçhizat taşıma hizmeti sağlayacak güçte olacak otonom araçlar; Ay yüzeyinin bir bölümündeki koşulları temel alan simulatörle tasarlandı, Dünya'daki yerçekiminin altıda bir oranında programlandı. 

General Motors tarafından geliştirilecek Ay aracının, Apollo 15 görevi için kullanılan araçtan çok daha uzun süre çalışması planlanıyor.  Bu da astronotların yeni görevlerde Ay'ın etrafında daha uzun mesafe yol almasına yardımcı olacak.

Kolay kullanım ve bakım özelliği sayesinde yaklaşık 10 yıllık bir kullanım ömrüne sahip olacak olan otomobiller, Güneş enerjisi ile şarj edilecek.

banner34