banner23

banner26

banner24

banner25

GITAI ve JAXA iş birliğiyle Ay'a yeni insanlı uçuş planı

Japon uzay firması GITAI ve Japon Uzay Ajansı JAXA'nın birlikte tasarladığı R1 isimli uzay aracının 2030'a kadar Ay'a gönderilmesi planlanıyor.

TEKNOLOJİ 19.06.2022, 09:47
GITAI ve JAXA iş birliğiyle Ay'a yeni insanlı uçuş planı
banner34

Devasa örümcek yengeçleri ve mitolojideki "at adamları"nı andıran ürkütücü bir robot tasarlayan Japon uzay firması GITAI'nın Ay yüzeyine yakın bir ortamdaki testleri başarıyla tamamlandı.

JAXA ile birlikte geliştirilen ve 2020'lerin ortasında Ay'a gönderilmesi planlanan uzay aracının tekerleklerinin engebeli arazide dolaşabildiği ve kelepçeye benzetilen elleriyle çeşitli görevleri yerine getirebildiği görüldü.

GITAI'nın geliştirmekte olduğu birçok uzay robotundan biri olan R1 isimli aracın yapılan testler esnasında Ay yüzeyinden toprak örneği toplamak ve muhafaza etmek gibi görevleri yerine getirebileceği görülürken, çeşitli ekipmanları kutusundan çıkarması ve Güneş enerjisi elde etmek için gerekli donanımı kurmayı gerçekleştirmesi de tam not aldı.

CNN International'ın aktardığına göre Japon uzay kuruluşu JAXA, NASA'nınkine benzer bir özelleştirme yolu izleyerek GITAI ile iş birliği yapıyor.

İnsanlı Ay görevlerine 2026'da başlamayı düşünen NASA ise uzaydaki çeşitli planları için SpaceX, Blue Origin ve Boeing gibi bazı havacılık firmasıyla iş birliği yapıyor.

GITAI CEO'su Sho Nakanose de proje ile ilgili yaptığı açıklamada amaçlarının uzay robotiğinin ticarileştirilmesinde başarı elde etmek ve böylece uzay emeğinin maliyetini düşürmek olduğunu söyleyerek elde edecekleri başarının uzayın ticarileşmesine katkıda bulunacağına inandıklarını ifade etti.

29°
açık