banner23

banner24

Google'a 40 milyon dolarlık ceza

Kullanıcıların konum verilerini elde etmek için çeşitli hilelere başvurduğu gerekçesiyle 5 yıl önce dava edilen Google, 40 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı.

TEKNOLOJİ 14.08.2022, 11:36
Google'a 40 milyon dolarlık ceza
banner46

Kullanıcıların verilerini toplama konusunda beş yıl önce bir dava ile karşı karşıya kalan Google, büyük para cezasına çarptırıldı.

 Android kullanıcıların konumunu devamlı olarak takip etmek adına hileler kullandığı iddiasıyla Google’a Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) tarafından 2017 yılında dava açılmıştı.

Geçen yıl Nisan ayında mahkeme Google’ın yanıltıcı bilgi verdiğine hükmetmiş ve Google da verilen bu kararı temyize götürmüştü.

Google'ın temyize götürdüğü dava dün sonuçlandı ve mahkeme Google'a 40 milyon dolarlık para cezası verdi.

Google'dan cezaya ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, şirketin depolanan veri miktarını önemli ölçüde azalttığı, otomatik silme kontrolleri gibi sektörde bir ilk olan araçlarla konum bilgilerinin yönetimini ve anlaşılmasını basit hale getirmek için büyük yatırımlar yaptığı kaydedildi. Google ayrıca, kullanıcılara sunduğu ürünlerde kontrol ve şeffaflık sağlayan güncellemeler yapmaya konusund kararlılık mesajı verdi.

banner34
17°
açık