banner23

banner24

Google'a gizlilik ihlali nedeniyle dava açıldı

Popüler arama motoru Google’a, web sitesini gizli sekmede kullanan kişilerin verilerini takip ettiği gerekçesiyle dava açıldı.

TEKNOLOJİ 16.03.2021, 16:36
Google'a gizlilik ihlali nedeniyle dava açıldı
banner46

Google arama motoru kullanıcılarının gizliliğini ihlal ettiği skandal olay ile gündeme geldi.

Chrome'un geliştiricisi Google'a, kullanıcılarının verileri gizli modda bile takibe devam ettiği için dava açıldı. Google açılan davada, olayın mağdurlarına toplamda 5 milyar dolar tazminat ödemesi talep ediliyor.

Google'a dava açan mağdurlar ise Google’ın açıklayıcı bir belgeyle gizli mod özelliğini üzerinden verilerinin takip edildiğini kullanıcılarına bildirilmemesi oldu.

Google, yaşanan bu olayın sistemdeki bir açıktan kaynaklanarak dışarı sızdırıldığını tahmin ediyor.

Google bir sözcüsü The Verge basın kuruluşuna gönderdiği açıklamada, şirketin davanın iddialarına itiraz ettiğini ve “kendilerini dava açanlara karşı şiddetle savunacağını" dile getirdi.

Açıklamanın devamında ise "Chrome'un gizli modunun, kullanıcılara, tarayıcılarına veya cihazlarına etkinlik kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunduğunu ve her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri, oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir." ifadesinde bulundu.

Google ise bu yılın başlarında üçüncü taraf izleme çerezlerini aşamalı olarak kaldıracağını açıklamıştı.

banner34
16°
açık