banner23

banner26

banner24

banner25

Google'dan Tesla'ya otomatik pilot uyarısı

Google, Elon Musk’ın sahip olduğu Tesla şirketine, araçların "Autopilot" özelliği konusunda bir yanlış içerisinde olduğunu belirterek uyarıda bulundu.

TEKNOLOJİ 27.01.2021, 16:05
Google'dan Tesla'ya otomatik pilot uyarısı
banner34

Sürücüsüz otomobil teknolojisini geliştirmek için dünyanın birçok yerinde şirketler yoğun çaba sarf ediyorlar. O şirketler arasında en dikkat çekenler ise sık sık rekabet içinde olan Google ve Tesla şirketleri.

Independent'ta yer alan habere göre, Google'ın sürücüsüz otomobil projesinin başındaki isim olan John Krafcik, kendileri gibi aynı sektörde yer alan Tesla ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in sürücüsüz otomobil teknolojisini ileriye taşımak için oluşturulan Waymo’nun CEO’su Krafcik, Tesla’nın  "Autopilot" özelliğini geliştirmek için yanlış yolda olduklarını iddia etti.

Krafcik, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Her ne kadar tam otomatik sürüş diye tanıtılsa da Autopilot, sürücülerin denetimini gerektiriyor." dedi.

Elon Musk’ın sahip olduğu Tesla şirketi, Krafcik’in hedefi haline gelen sürücü yardım sistemi Autopilot özelliğini 2014 yılında hizmete sunmuştu. Musk ise geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Tesla’nın bu yıl belirlediği alanlarda tam otomatik özelliğin kullanıma hazır hale getirilip hizmete sunulacağından kesin olarak bahsetmişti.

18°
açık