banner23

banner24

Google Home'un bütün sesleri dinlediği anlaşıldı

Google'ın ev asistanı olarak geliştirdiği Google Home cihazının, komut dışındaki sesleri de dinlediği fark edildi. Google, bunun güncellemeyle gelen bir hata olduğunu söyledi.

TEKNOLOJİ 05.08.2020, 08:25
Google Home'un bütün sesleri dinlediği anlaşıldı
banner34

Cihaz özetle; farklı cihazların veya uygulamaların harekete geçirilmesini, hava durumu ve konum gibi günlük bilgilere kolayca ulaşımı sağlayan bir asistan görevi görüyor. Google Home henüz Türkçe desteği olmadığından ülkemizde çok yaygın değil.

Kullanıcılar, cihazın "Hey, Google" komutuyla açıldığını; "Ok, Google" komutuyla kendisini dinlemeye kapattığını zannediyordu. Ancak yeni gelen güncellemeyle kullanıcılar, cihazın kullanım halinde değilken de seslere tepki verdiğini fark etti. 

Nasıl fark edildi?

Normalde yalnızca aktif edildiğinde tepkiler veren veya bildirim gönderen Google Home, cam kırılması veya alarm sesi gibi ince seslere de tepki vermeye başlayınca kullanıcıların dikkatini çekti. Bir kullanıcı yemek pişirirken, Google Home kapalı olması gerektiği halde kendisine yangın alarmı çaldığına dair bildirim gönderdi. Böylece kullanıcı, Google Home'un dinlememesi gereken sesleri de dinlediğini tespit etti. 

Google güncellemeyi geri çekti

Son zamanlarda veri ihlalleriyle gündemi meşgul eden Google, bunun güncellemeyle gelen bir hata olduğunu söyleyerek son güncellemesini geri çekti. 

Önceden de olmuştu

2019 yılında Google, Nest Secure Alarm Sistemi'ne gizli bir mikrofon yerleştirmiş ancak bunun gizli olmadığını iddia etmişti. Bu iddiasına rağmen kullanıcıların, Google Asistan'ın mikrofon kullanım izni almasına kadar bu "gizli olmayan" mikrofondan haberleri yoktu ve dinlenip dinlenmediklerini bilmiyorlardı. Google, alarma yerleştirdiği bu mikrofon sayesinde kullanıcıların tepkilerini toplama imkanı bulmuştu. 

29°
parçalı az bulutlu