banner23

banner26

banner24

Google reklamlarını kaldırıyor

En çok kullanılan arama motoru Google'ın alışveriş reklamları artık Türkiye'de yayınlanmayacak.

TEKNOLOJİ 29.07.2020, 15:28
Google reklamlarını kaldırıyor
banner34

Kullanıcılar Google'da arattıkları ürünlerle, arama yaptıkları zamandan sonra da karşılaşabiliyordu. Arama sayfasının en üst kısmında slider biçimindeki alışveriş reklamları çıkıyordu.

Kaldırılma tarihi 10 Ağustos 2020

Google, Rekabet Kurulu'nun aldığı kararla arama motorlarından alışveriş reklamlarını kaldıracak. Artık kullanıcılar slider şeklindeki üst reklamlarla karşılaşmayacak.

Google konuyla ilgili, "Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki Alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve Alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa'daki Google Alışveriş Reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye'de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, Alışveriş reklamlarını Türkiye'deki Google Arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor." şeklinde açıklama yaptı.

28°
az bulutlu