banner23

banner26

banner24

Google+ veri ihlalinin bedeli: kişi başı 12 dolar

Google'ın servislerinden biri olan Google Plus'ın davası sonuçlandı. Veri ihlali yaptığı gerekçesiyle Google'a 7,5 milyon dolarlık tazminat cezası verildi.

TEKNOLOJİ 09.08.2020, 09:50
Google+ veri ihlalinin bedeli: kişi başı 12 dolar
banner34

Son birkaç yıldır devam eden Google'ın Google Plus servisi davası sonuçlandı. Google Plus'ın dava edilme sebebi ise artık Google için alışılmış hale gelen veri ihlali suçlamasıydı. 

Google, Google Plus'ı kapatmıştı 

Google rekabet açısından verim alamadığını düşündüğü servisini kapatsa da problemleriyle hala uğraşıyor. 2018 Yılında veri güvensizliğiyle ilgili gündeme gelen servisin, veri ihlali konusunda suçlu olduğuna karar verildi.

Google, veri ihlalinin güvenlik açığından kaynaklandığını belirtmişti. ABD merkezli şirket, geliştiricilerin veri açığına neden olan API'ı nasıl kullanılacağını bilmediğini öne sürerek, bu sebeple hiçbir kullanıcının bu ihlalden zarar görmediğini de açıklamıştı. 

7,5 Milyon dolar tazminat

Tazminat miktarı yüklü bir para gibi görünse de bunu kullanıcı sayısına bölünce oldukça cüzi bir miktarın mağdurlara ulaşacağı görülüyor. Öyle ki Google'ın veri ihlaline uğradıklarını açıkladığı 500 bin kişinin her birine "12 dolar" tazminat verilecek.  Bu kullanıcıların 1 Ocak 2015 ile 2 Nisan 2019 tarihleri arasında aktif bir şekilde Google Plus kullanıyor olması gerekiyor. Buradaki bir başka şart ise profillerde herkese açık olmayan kişisel bilgilerin var olması gerekmesi oldu. Bu şartlara uyan ABD'deki kullanıcılar 8 Ekim tarihine kadar tazminat almak için başvuru yapabilecek. Tazminat alan kullanıcılar, Google'a yasal herhangi bir hak talebinde bulunmayacağını da belirtecek. 

22°
açık