banner23

banner24

Güney Kore'den Google'a büyük para cezası

Uyarlanmış Android versiyonlarını engellemesi sebebiyle Güney Koreli yetkililer Google'a 177 milyon dolar ceza kesti.

TEKNOLOJİ 15.09.2021, 09:21
Güney Kore'den Google'a büyük para cezası

Google yeni bir haksız rekabet uygulaması sebebiyle para cezasına mahkum edildi.

Google'a yeni ceza bu sefer Güney Kore'den geldi.  Yetkililer Google'ın Android'in uyarlanmış versiyonlarına izin vermemesi gerekçesiyle üst kuruluş Alphabet'e 207 milyar won (177 milyon dolar) ceza verdi.

Android, dünya genelinde milyarlarca cihazı çalıştıran bir mobil işletim sistemi olarak bilinirken Güney Koreli çok sayıda firma Android sistemini kullanıyor. Samsung da buna dahil.

Fakat Google Android'in uyarlanmış versiyonlarını engellediği için Google'ın rekabet kurallarını ihlal ettiğine hükmedildi.

Örneğin 2013 yılında Samsung, çıkardığı akıllı saatlerdeki Android'i biraz değiştirmişti. Google, Android sözleşmesinde yer alan bölünme karşıtı kural gereği bunu kabul etmemişti. Cihazların çalışması için Android'e ihtiyaç duyması nedeniyle Samsung işletim sistemini değiştirmek zorunda kalmıştı.

Google bu ceza ile son iki aydır Güney Kore'den ikinci kez baskıya uğradı. Çünkü Google, daha önce de Play Store'daki geliştiricilerin kendi ödeme yöntemlerini kullanmasını engelliyordu. Yapılan bir düzenleme ile Google'ın önüne geçildi. Google'ın Play Store'daki her ödemeden komisyon aldığı biliniyor.

Böylece Güney Kore'nin bu son cezası, ülkenin en yüksek 10 cezalarından biri oldu.

banner34