banner23

banner26

banner24

banner25

Güney Kore'den uzayda ortak kurallar geliştirme çağrısı

Güney Kore, Rusya'nın anti-uydu füzesini kullanmasının ardından tüm ülkeleri uzayı barışçıl amaçla kullanmaya ve uzayda ortak kurallar geliştirilmesi için iş birliğine davet ettiğini açıkladı.

TEKNOLOJİ 21.11.2021, 12:05
Güney Kore'den uzayda ortak kurallar geliştirme çağrısı
banner34

Rusya'nın anti-uydu füze denemesi uzay hukukundaki bir boşluğu daha ortaya koydu.

Rusya'nın Sovyetlerden kalan bir uyduyu anti-uydu füzesi ile imha etmesiyle etrafa dağılan parçaların tehlike oluşturması Güney Kore'nin de tepkisine sebep oldu.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın anti-uydu füzesini fırlatmasının ortaya çıkardığı tehlikelerden endişe duyduklarını söyleyip uzay için ortak kurallar geliştirme çağrısında bulundu.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,“15 Kasım’da gerçekleştirilen anti-uydu testi ve özellikle, bu test sonucu çok sayıda uzay enkaz kırıklarının oluşması ile ilgili endişemizi dile getiriyoruz.” ifadesine yer verildi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, “Tüm ülkeleri, sorumluluk dolu davranışlarla uzayı sadece barışçıl ve uzun vadeli yönde kullanmaya ve ilgili uluslararası kuralların geliştirilmesi için iş birliği yapmaya davet ediyoruz.” ifadeleriyle tüm ülkeleri uzayı barışçıl amaçlar doğrultusunda kullanmaya davet ettiğini belirtti.

Daha önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu; Rusya'da yeni geliştirilen bir sistemin testi sırasında uzayda bulunan eski bir uydunun başarıyla imha edildiğini duyurmuş, dağılan parçanın uzay faaliyetleri için hiçbir tehdit oluşturmadığını ileri sürmüştü.

18°
açık