banner23

banner26

banner24

banner25

Hareket halindeki araçlara bilgi sunacak İngiliz uydusu fırlatıldı

İngiltere'nin hareket halindeki araçlara bilgi sağlayacak olan Eutelsat Quantum isimli uydu 31 Temmuz'da Fransa'da fırlatıldı.

TEKNOLOJİ 02.08.2021, 09:46
Hareket halindeki araçlara bilgi sunacak İngiliz uydusu fırlatıldı
banner34

Fransa’nın uydu operatörü Eutelsat, İngiltere için, Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte yürüttükleri iş birliği çerçevesinde yeni nesil ve yeniden programlanabilir ticari uydu Eutelsat Quantum’u dün uzaya fırlattı.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre Avrupa Uzay Ajansı (ESA), dün yaptığı açıklama ile uzaydayken başka bir amaçla kullanılmak üzere değiştirilebilen sofistike bir telekomünikasyon uydusunun fırlatıldığını duyurdu.

Eutelsat Quantum adlı ticarî uydu, dün Fransız Guyanası’ndan Ariane 5 roketiyle birlikte fırlatıldı. Yörüngede yeniden programlanabilme özelliğine sahip olan uydu; hareket halindeki gemilerdeki, uçaklardaki, kamyonlardaki, TIR’lardaki ve diğer kara taşımacılığındaki yolculara bilgi sağlamak için neredeyse gerçek zamanlı olarak hareket edecek şekilde Dünya’dan yönlendirilecek.

İngiltere adına üretildiği kaydedilen uydunun, kötü niyetli olarak yayılan sinyallerin kaynağını tam olarak belirleyebildiği ve herhangi bir kötü niyetli müdahaleyi düzeltmek için harekete geçebildiği aktarıldı. Uydu, Batı Afrika'dan Asya'ya kadar geniş bir alanı kapsayacak.

23°
parçalı az bulutlu