banner23

banner24

Hindistan, gözlem uydusunu fırlatamadı

Hindistan'da yörüngeye gönderilecek bir gözlem uydusunun fırlatma işlemi, yaşanan teknik bir arızadan dolayı başarısızlıkla sonuçlandı.

TEKNOLOJİ 12.08.2021, 13:34
Hindistan, gözlem uydusunu fırlatamadı
banner46

Ülkelerin çeşitli çalışmalarda kullanılması için yörüngeye fırlattığı uydular zaman zaman hedefe varmadan infilak olabiliyor.

Son başarısızlık hikâyesi Hindistan'dan geldi. Hindistan’ın gözlem uydusu fırlatma denemesinin başarısızlığa uğradığı ortaya çıktı.

Hindistan, siklon ve diğer olası doğal afetlerden gerçek zamanlı görüntü sağlamak için yörüngeye göndermek üzere uydu fırlattı. Fakat fırlatma girişimi istenilenin aksine başarısızlıkla sonuçlandı.

Yaşanan başarısızlık üzerine Hindistan Uzay Ajansı'ndan bir açıklama geldi. Hindistan Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamada, uyduyu taşıyan roketin Hindistan’ın Sriharikota uzay merkezinden fırlatılmasından kısa süre sonra üçüncü ve son ateşleme aşamasında teknik arıza nedeniyle başarısız olduğu kaydedildi.

Uyduya dair bir açıklama yapılmadı 

Yörüngeye yerleşemeyen uydu, başarıyla gönderilseydi dünyanın hareketleriyle senkronize hareket ederek aynı konumda sabit kalacaktı.

Elde edilen gerçek zamanlı görüntülerle fırtına ve bulut patlamalarının görüntülenmesi, tarım, ormancılık ve denizcilik çalışmaları için veri toplanması hedeflenen uydu hakkında Hindistan Uzay Ajansı, bir açıklamada bulunmadı.

banner34
16°
açık