banner23

banner26

banner24

banner25

Hindistan’ın Twitter ofislerine polis baskını gerçekleşti

Hint hükümeti, kendi parti sözcüleri tarafından yapılan bir paylaşımı ‘’manipüle edilmiş medya’’ olarak işaretleyen Twitter ofislerine polis gönderdi.

TEKNOLOJİ 25.05.2021, 21:05
Hindistan’ın Twitter ofislerine polis baskını gerçekleşti
banner34

Dünyaca ünlü sosyal medya şirketi Twitter ile Hindistan’daki merkezi hükümet arasında pandemi başından beri yaşanan gerginlik hız kesmeden devam ediyor.

The İndian Express’in haberine göre, iktidardaki Hindistan Halk Partisi (Bharatiya Janata Party, BJP) Sözcüsü Sambit Patra’nın muhalefet partisini ‘’birilerinin alet çantası’’ olmakla suçlayan paylaşımı Twitter tarafından ‘’manipüle edici medya’’ olarak sansürlenmişti. BJP, Twitter’ın bu tavrı sonrası özel bir soruşturma ekibi oluşturulduğunu açıkladı.

Kurulan özel polis ekibi, Twitter’in Yeni Delhi ve Gurgaon’da yer alan ofislerine soruşturma ekibi gönderdi. Ancak soruşturma ekibi, koronavirüs salgını nedeniyle online çalışma sistemi uygulayan Twitter Hindistan ofislerinde herhangi bir kimseyi bulamayarak elleri boş dönmek zorunda kaldı.

Hükümet ve Twitter ilk kez karşı karşıya gelmiyor. Hint hükümeti, kısa bir süre önce Covid-19 virüsünün ülkede görülen mutasyonuyla ilgili ‘’Hindistan varyantı’’ ifadesini içeren her türlü paylaşımın kaldırılması için talepte bulundu.

Mart ayında ülke genelinde yaşanan çiftçi protestoları esnasında da Hint hükümeti, çok sayıda içeriğin kaldırılması isteğinin yerine getirilmemesi halinde Facebook, WhatsApp ve Twitter personellerini hapse atmakla tehdit etmişti. Bunun üzerine Twitter 500’den fazla hesabı kalıcı olarak engellemiş birçok paylaşımın da ülke içinde görülmesini engellemişti.

19°
açık