banner23

banner26

banner24

banner25

Huawei, ABD ambargosundan kurtuluyor

ABD'nin Amerikan şirketlerinin Huawei'ye yarı iletken tedarikini engellemek için başlattığı ambargo, çiplerin 5G'de kullanılmaması şartıyla kaldırıldı.

TEKNOLOJİ 30.10.2020, 12:02
Huawei, ABD ambargosundan kurtuluyor
banner34

ABD hükümeti, Huawei'ye yarı iletken satışını engellemişti. Yeni edinilen bilgilere göre, ABD menşeli çip üretim şirketleri, 5G teknolojisi için kullanılmaması şartıyla Huawei'ye çip sağlayabilecek. 

Financial Times tarafından yapılan habere göre ABD, Amerikan yazılımlarını ve teknolojilerini kullanan Huawei şirketine yönelik çip ihracat yasağını kaldırdı. Geçen aylarda Amerikan teknolojilerini kullanan şirketlerin Huawei ile ortaklık kurmaları halinde ABD onaylı lisans edinmeleri zorunlu hale getirilmişti. ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei'ye yönelik yaptırımları artırmış; Çin, bu yaptırımlara karşılık hukuki olarak şirketlerini savunacağını öne sürmüştü.

Faaliyete geçirilen yaptırımlardan dolayı Huawei, çip üretim şirketi TSMC ile iş birliği yapamaz hale gelmişti. Şirket, ciddi stoklar yaparak ortaya çıkacak zararı en aza indirme yoluna gitmişti. Yeni gelişmelerle Kirin işlemciler üretilmeye devam edecek. Geçen günlerde yayınlanan bir raporda, Huawei'nin Samsung'dan ekran satın alabileceği bilgisi verilmişti. Bu gelişme, ABD yaptırımlarının yavaş yavaş son bulacağını düşündürdü.

ABD 5G konusunda aynı noktada

ABD ve İngiltere tarafından, Çin'in politikalarından ve ihlallerinden dolayı Huawei'nin 5G ağında istenmediği öne sürülmüştü. Almanya'dan da Huawei'ye getirilmeye çalışılan kısıtlamalara dahil olunmayacağı yönünde bir açıklama yapılmıştı. Rusya Dışişleri Bakanı ise Huawei ile 5G teknolojisi için ortaklık yapmaya hazır olduklarını belirtmişti. Ülkelerin Huawei'ye yönelik tutumları değişkenlik gösterirken ABD, Huawei'ye çip tedariki yasağını kaldırırken 5G kısıtlamasını koyarak hala aynı noktada olduğunu göstermiş oldu.

29°
açık