banner23

banner26

banner24

banner25

Huawei'nin kurtarıcısı AMD olacak

ABD menşeli mikroçip üretim şirketi AMD, ABD ambargosundan dolayı zor günler geçiren Çinli Huawei şirketine tedarik için lisans aldığını doğruladı.

TEKNOLOJİ 20.09.2020, 12:49
Huawei'nin kurtarıcısı AMD olacak
banner34

ABD, Çin menşeli Huawei şirketinin üretimlerini geliştirmek adına tedarik ettiği Amerikan teknolojilerine kısıtlamalar getirmişti. Bu kısıtlamaların ardından Huawei; Qualcomm, Samsung ve MediaTek ile çalışamaz hale geldi. AMD'nin Huawei'ye tedarik için lisans alması, şirket adına umut verici bir gelişme oldu.

AMD'nin Başkan Yardımcısı, şirketin Huawei'ye tedarik yapabilmek için lisans aldığını doğruladı. ABD yönetiminin karar kıldığı Huawei yasağının, AMD'nin çalışmalarına etki etmeyeceği düşünülüyor. 

Huawei "Çin milliyetçiliği" sayesinde toparlanabilir

Huawei, elindeki stokla gelecek yılın ortalarına kadar üretimine devam edecek olsa da alınan lisans şirketin gelecek üretimlerini de garanti etmesini sağladı. Yasaklar Huawei maliyetlerinde ciddi bir artışa sebep oldu. ABD ambargosuyla zor bir duruma düşen şirketin ürünleri, Çin'de büyük oranda satılmaya devam ediyor. 

Analistler, Huawei cihazlara bu kadar ilgi olmasının sebebinin "milliyetçi" düşünce olduğunu savunuyor. Çinli vatandaşlar fiyat artışına rağmen alımları artırdı ve kullanıcılar stokların azaldığının farkında olarak hareket ediyor. Çin vatandaşlarının gelecek sene de Huawei'yi desteklemesi halinde, şirketin toparlanmasının daha kolay olacağı düşünülüyor.

26°
az bulutlu