banner23

banner26

banner24

banner25

Huawei, Uygur Türkleri için "alarm" geliştiriyor

Çin menşeli Huawei şirketinin, sokaklarda yürüyen Uygur Türklerinin tespit edilmesini sağlayan teknoloji için patent başvurusu yaptığı bildirildi.

TEKNOLOJİ 14.01.2021, 15:22
Huawei, Uygur Türkleri için "alarm" geliştiriyor
banner34

Çin yönetiminden emir almadığını iddia eden Huawei şirketinin, Uygur Türklerini tespit etmek adına geliştilen bir teknoloji için patent başvurusu yaptığı öğrenildi.

HWP tararından yapılan habere göre Huawei, 2018 yılında Megvii isimli teknoloji şirketi ile anlaştı. Bir araştırma şirketi olan IPVM, geliştirilen teknolojinin detaylarını bir rapor ile paylaştı. Rapora göre, geliştirilen yüz tanıma sistemi, kalabalık sokaklara ve caddelere yerleştirilecek. Ardından kameraların görüş alanına giren Uygur Türkleri tespit edilecek. 

İnsanları yaş, cinsiyet ve etnik kökene göre ayıran bu sistemlerin, özellikle Uygur Türklerini hedef alacağı belirtildi. Kalabalıkta Uygur Türkü tespiti yapıldığı anda, Çin polisinin alarma geçeceği aktarıldı.

IPVM şirketinin belgeleri yayınlamasının ardından Huawei, Megvii şirketi ve yüz tanıma sistemi ile ilgili bütün bilgileri internet sitesinden kaldırdı. 

Tespit edilen Uygur Türklerine çeşitli baskılar yapıldığı ve toplama kamplarında insani gereksinimlerden yoksun bırakılarak çalıştırıldıkları biliniyor. Uluslararası camiada çeşitli tepkiler baş gösterse de Çin, Uygur Türklerine uyguladığı soykırım suçundan vazgeçmiyor.

28°
parçalı az bulutlu