banner23

banner26

banner24

banner25

Huawei'ye Uygur Türkleri tepkisi büyüyor

IPVM firmasının, Huawei'nin Uygur Türklerini tespit için geliştirdiği teknolojiyi gündeme getirmesinin ardından Huawei'nin üst düzey yetkilisi istifa etti.

TEKNOLOJİ 17.12.2020, 11:23
Huawei'ye Uygur Türkleri tepkisi büyüyor
banner34

Huawei şirketinin Danimarka'daki İletişim Başkanı, Çinli şirketin Uygur Müslümanları üzerinde gözetim araçlarını test etmesinden dolayı istifa ettiğini açıkladı.

Vice tarafından yapılan habere göre, Huawei Danimarka İletişim Başkanı Tommy Zwicky, Çarşamba günü yaptığı açıklamada ayrılma nedeninin Uygur Türklerine yönelik test faaliyetleri olduğunu açık bir şekilde ifade etti.

Zwicky istifasını ABD menşeli araştırma şirketi IPVM'nin raporunun ardından açıkladı. Söz konusu rapor ciddi bir gündem oluşturmuştu. Rapor sonucunda durumdan haberdar olarak tepkisini ortaya koyanlardan biri de Tommy Zwicky oldu.

Salı günü Danimarkalı bir gazeteci, Zwicky'ye elindeki raporları nasıl açıklayacağını sordu. Zwicky Twitter üzerinden sorulan bu soruya, "Yapamam, bu yüzden istifa ettim." cevabını verdi ve daha sonra paylaşımı sildi. Kontratı şubat ayında bitecek olan Zwicky, o zamana kadar istifasını detaylandırmayı reddetti.

20°
açık